Korzyści lecznicze płynące z zielonej herbaty są dobrze znane w medycynie chińskiej. Znane są od ponad czterech tysięcy lat. Może być stosowana w leczeniu różnych schorzeń, w tym wysokiego poziomu cholesterolu we krwi i utraty wagi. Liczne badania naukowe wykazały, że zielona herbata ma wiele właściwości prozdrowotnych. Może pomóc zapobiec rozwojowi chorób serca, jeśli jest spożywana regularnie. Wyjaśnimy, co robi zielona herbata, ile zawiera kalorii, jak przygotować zieloną herbatę i czy można ją pić na noc.

Spis treści:

1. Czym jest zielona herbata? 2. Ile kalorii ma zielona herbata?
3. Jak zrobić zieloną herbatę
4. Zielona herbata - Ile powinieneś pić, aby czerpać korzyści?
5. Zielona herbata na noc Zielona herbata ma właściwości pobudzające?
6. Właściwości zielonej herbaty Jakie ma działanie?
7. Zielona herbata na odchudzanie
8. Zielona herbata w czasie ciąży

Co to jest zielona herbata?

Do produkcji zielonej herbaty wykorzystuje się górne liście wiecznie zielonego krzewu Camellia sinensis. Po zebraniu poddaje się je łagodnej obróbce parowej, która dezaktywuje enzymy odpowiedzialne za zmianę koloru liści. Następnie są one suszone. Liście zielonej herbaty nie są poddawane fermentacji, w przeciwieństwie do herbaty czarnej.

Korzystne właściwości naparu wynikają z obecności w liściach zielonej herbaty flawonoidów, katechin oraz pochodnych kwasu kofeinowego. Najbardziej aktywną biologicznie substancją jest galusan epigallokatechiny, znany również jako EGCG. Zielona herbata zawiera również niewielkie ilości witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak potas, cynk i fluor.

Ile kalorii ma zielona herbata?

Liście zielonej herbaty po zaparzeniu wodą nie mają kalorii. Pochodzą one z dodatków, które dodajemy, aby wzmocnić jej smak. Do tych dodatków zaliczamy mleko, śmietankę czy cukier.

Jak zaparzyć zieloną herbatę

Aby czerpać korzyści z wyjątkowego smaku i aromatu zielonej herbaty, należy odpowiednio przygotować napar. Umieść porcję suszonych liści w pojemniku. Dodaj wodę, aby przykryć. Pozostaw na około 1-2 minuty. filtered strong> Zielona herbata staje się gorzka, jeśli jest parzona zbyt długo lub w zbyt wysokiej temperaturze.

Ile zielonej herbaty należy pić, aby czerpać korzyści z jej prozdrowotnych właściwości?

Według badań naukowych, spożywanie zielonej herbaty może mieć korzystne skutki.

Zielona herbata w nocy. Zielona herbata może stymulować?

Zielona herbata zawiera kofeinę, która może stymulować mózg. Zielona herbata ma niższą zawartość kofeiny niż kawa. Filiżanka naparu z zielonej herbaty zawiera około 30 mg. Espresso zawiera około 70 mg kofeiny, a kawa rozpuszczalna 50-80 mg. Poszczególne osoby mają różne tempo metabolizmu. Osoby wrażliwe na kofeinę powinny unikać picia zielonej herbaty w nocy.

Właściwości zielonej herbaty. Jakie ma działanie?

Zielona herbata to świetny sposób na zachowanie zdrowia. Właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwzapalne liści zielonej herbaty to także pośrednio korzyści przeciwnowotworowe. Napar można pić regularnie, aby zwalczyć nadmiar wolnych rodników, które łatwo reagują z istotnymi elementami w komórkach organizmu, takimi jak materiał genetyczny DNA. Metabolizm komórek może zostać zaburzony, a niektóre choroby mogą rozwinąć się z powodu negatywnego wpływu wolnych rodników. Zielona herbata, poprzez neutralizację reaktywnych cząsteczek , spowalnia proces starzenia się organizmu.

Zielona herbata jest zalecana dla osób z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zielona herbata obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi. Podnosi również poziom dobrego cholesterolu HDL. Ma właściwości przeciwmiażdżycowe. Efekty te wynikają głównie z obecności katechin w zielonej herbacie. Jej spożywanie może chronić przed rozwojem i postępem chorób układu krążenia. Wynika to z poprawy funkcji nabłonka, a także rozszerzenia naczyń krwionośnych. Napar zawiera polifenole, które poprawiają metabolizm tłuszczów spożywanych wraz z pożywieniem oraz pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wątroby. Badanie sugeruje, że zielona herbata może mieć działanie zapobiegawcze w przypadku cukrzycy typu 2.

Zielona herbata zawiera również wiele związków, które mają właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Napary mogą być stosowane w celu zapobiegania próchnicy zębów. Zieloną herbatę można stosować do płukania jamy ustnej przez co najmniej pięć minut. Zmniejszy to baterie Streptococcus Mutans, które są odpowiedzialne za rozwój i utrzymanie próchnicy. Zmniejsza również kwasowość.

Badania pokazują również, że zielona herbata chroni komórki skóry przed promieniowaniem rentgenowskim oraz ma wpływ neuroprotekcyjny, czyli ochronny na komórki układu nerwowego. Liczne badania wykazały, że zielona herbata może być stosowana w profilaktyce wielu chorób. Ze względu na niejasności dotyczące jej skuteczności, konieczne są dalsze badania.

Zielona herbata na odchudzanie

Czy zielona herbata jest dobra na odchudzanie? Zielona herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, ale najbardziej zauważalna jest jej zdolność do wspomagania utraty wagi. Należy pamiętać, że zielona herbata może być włączona do diety, ale powinna być stosowana w połączeniu ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami.

Zielona herbata pomaga w utracie wagi poprzez stymulację metabolicznych ścieżek regulacyjnych: termogenezy poposiłkowej i zwiększonego spalania kwasów tłuszczowych. Termogeneza poposiłkowa to proces, który powoduje, że organizm wytwarza więcej ciepła po jedzeniu, co powoduje spalanie nieco większej ilości kalorii lub energii. Oksydacja tłuszczu to proces zmniejszania zapasów tłuszczu. Zielona herbata wprawdzie nasila te dwa procesy, ale jednocześnie "oszczędza" na przemianach katabolicznych i zachowuje beztłuszczową masę ciała (czyli mięśnie i narządy wewnętrzne. Oznacza to, że tłuszcz jest częściej wykorzystywany niż białka budujące mięśnie. W niewielkim stopniu działanie wspomagające odchudzanie wzmacnia zawarta w herbacie kofeina.

Zielona herbata w czasie ciąży

Zielona herbata może być spożywana w czasie ciąży w niewielkich ilościach ze względu na wysoką zawartość kofeiny i silnych polifenoli. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż 200mg kofeiny dziennie. Można ją znaleźć w herbacie, kawie, napojach typu cola, kakao i ciemnej czekoladzie. Zielona herbata zawiera około 30mg kofeiny na filiżankę, więc dwie filiżanki wydają się bezpieczne. Należy pamiętać, że prowadzone są kolejne badania nad negatywnymi skutkami nadmiaru polifenoli w ciąży. Mimo, że nauka wciąż się wyłania, kobiety w ciąży powinny uważać na to, ile ich spożywają.

Zielona herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, według licznych badań. Spożywanie zielonej herbaty może poprawić wyniki badań laboratoryjnych krwi i obniżyć ryzyko rozwoju niektórych chorób. Może również pomóc w kształtowaniu szczuplejszej sylwetki. Należy pamiętać, że działanie zielonej herbaty musi być odczuwalne natychmiast i w odpowiedniej ilości. Warto również dodać, że wspomagające odchudzanie działanie zielonej herbaty będzie szło w parze jedynie z odpowiednio zbilansowaną, dopasowaną energetycznie dietą, np. pudełkową, oraz regularną aktywnością fizyczną.