Wiele osób nie wyobraża sobie poranka, który mija bez filiżanki ciepłej i aromatycznej kawy. Jesteście ciekawi, jaki wpływ na zdrowie ma czarna kawa? Badamy ją z lupą, aby sprawdzić czy nie ma wypłukiwanego magnezu lub żelaza, ile zawiera kalorii i czy jest zdrowa.

Ile kalorii zawiera kawa?

Na początek przyjrzyjmy się temu, ile kalorii zawiera kawa. Wszystko zależy od tego, jak ją przygotujesz. 100g ziaren zawiera 0,5 kcal. Oznacza to, że Twoja ulubiona mała czarna jest niemal pozbawiona kalorii.

Nie musisz się martwić o przyrost wagi, jeśli pijesz tylko kawę bez żadnych dodatków. Jeśli do kawy dodasz mleko lub cukier, może ona stać się bombą kaloryczną.

Czy kawa z mlekiem jest dla Ciebie zdrowa? Tak!!! To świetny wybór dla osób cierpiących na choroby żołądka. Jest mniej kwaśna niż jej rodzeństwo czarne, więc ma łagodniejszy wpływ na błony śluzowe w przewodzie pokarmowym.

Kawa ma wiele zalet. Zwiększa sprawność fizyczną i umysłową, jest bogata w antyoksydanty.

Kofeina w kawie pobudza, poprawia nastrój, pamięć krótkotrwałą, perystaltykę jelit i trawienie. Jest bogata w korzystne dla organizmu flawonoidy. Jednym z nich jest kwas chlorogenowy. Posiada on silne właściwości antyoksydacyjne. Związek ten neutralizuje tworzenie się wolnych rodników, które mogą powstawać podczas intensywnych ćwiczeń.

Wykazano również, że ten aromatyczny czarny napar obniża ryzyko rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson czy Alzheimer. Metaanaliza 26 badań wykazała, że 3 filiżanki kawy dziennie zmniejszają ryzyko rozwoju choroby Parkinsona aż o 25%. Zmniejszone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz lepszy metabolizm glukozy to niektóre z korzyści płynących z picia kawy. Napar ten jest zalecany dla osób z insulinoopornością lub stanem przedcukrzycowym.

Kawa ma wiele wad. Zmniejsza wchłanianie żelaza oraz wypłukuje wapń, potas i magnez.

Spożywanie kawy zwiększa wchłanianie żelaza oraz wypłukuje z organizmu potas, wapń i magnez. Może to negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy i zmniejszać gęstość kości. Caffestol (i kahweol) to dwa składniki kawy, które mogą podnosić poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały jednak, że nawet u osób, które piły duże ilości kawy, nie odnotowano wzrostu ryzyka sercowo-naczyniowego. Warto zauważyć, że kawa podnosiła ciśnienie krwi u osób, które nie piły jej regularnie. W przeciwieństwie do tego, jeśli będziesz spożywać kawę regularnie, nie doświadczysz takich efektów.

Jaki rodzaj kawy powinieneś pić, aby zmaksymalizować jej korzyści zdrowotne?

Ile kaw powinieneś pić każdego dnia, aby nie wpłynęły one negatywnie na Twój nastrój lub funkcjonowanie organizmu? Osoby zdrowe mogą spożywać umiarkowane lub niewielkie ilości kawy (1-4 filiżanki dziennie). Ważne jest, aby upewnić się, że kawa nie jest słodzona lub aromatyzowana śmietanką. Można wybrać kawę bez mleka lub tę z dodatkiem 0,5% tłuszczu, aby nie zwiększać dziennego spożycia kalorii.

Zielona kawa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych palonych ziaren. Zawiera ona więcej polifenoli i ma silniejszy pozytywny wpływ na organizm.

Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej kawy, ale także sposób jej przygotowania. Wpływa to na ilość i jakość naparu. Odmiana robusta wyróżnia się wyższym poziomem polifenoli niż inne kawy mielone.

Co sądzisz o kawie rozpuszczalnej?

Wielu konsumentom kawa rozpuszczalna kojarzy się z wysoko przetworzonym, bezużytecznym produktem.

Warto przyjrzeć się, w jaki sposób jest ona wytwarzana. Czy jest tak skomplikowana chemicznie, jak niektórzy uważają?

Kawa rozpuszczalna powstaje z klasycznych ziaren kawy. Są one najpierw palone, mielone i zaparzane w dużych zbiornikach, aby uzyskać skoncentrowany wywar. Ten następnie poddawany jest filtracji, oczyszczaniu i przechowywaniu. W celu uzyskania kawy rozpuszczalnej można zastosować dwie metody:

  • Liofilizacja to proces suszenia przez zamrażanie. Następnie wywar można wysuszyć przez zamrożenie w temperaturze -40°C. Następnie odwar jest suszony w temperaturze -40°C.
  • Do suszenia odwaru kawy używa się gorącego powietrza. Proces ten powoduje odparowanie wody i pozostawia w pojemniku tylko suchą, sproszkowaną kawę.

Jak widać, kawa rozpuszczalna powstaje z tych samych ziaren, których używasz do przygotowania swojego ulubionego napoju.

Nie musisz się bać sięgać po kawę rozpuszczalną, jeśli odpowiada ona Twoim kubkom smakowym i jest wygodna w przygotowaniu.

Nie polecamy saszetek z kawą rozpuszczalną, które są już przygotowane. Są one robione z cukrem, śmietanką w proszku lub mlekiem i zawierają dodatki przeciwzbrylające, aby jak najdłużej zachowały świeżość. Są również wysokokaloryczne.

Chociaż dodatki mogą sprawić, że kawa będzie kaloryczna, nie oznacza to, że musisz przestać pić czarną kawę. Polecamy dodanie do kawy przypraw takich jak cynamon i kardamon, a także zabielenie jej odtłuszczonym mlekiem. Dzięki temu nie tylko wzmocnisz aromat kawy, ale także zwiększysz jej właściwości antyoksydacyjne. Dostępne są również wegańskie zamienniki mleka. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz nietolerancję laktozy lub jesteś uczulony na białka mleka krowiego. Jakie są najlepsze mleka roślinne do wykorzystania w kawie? Mleko sojowe, migdałowe, owsiane, kokosowe lub ryżowe.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kawy

Zastanawiasz się, czy kawa odwadnia lub szkodzi wątrobie? Jesteśmy tutaj, aby pomóc! Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące espresso.

Czy kawa odchudza?

To jedno z najczęstszych pytań. W jaki sposób kawa odchudza? Ma właściwości sycące, które zmniejszają apetyt. Dostarcza również energii, dzięki czemu podczas treningu można spalić więcej kalorii. W sposób pośredni kawa odchudza.

Czy kawa jest dobra dla wątroby i nerek?

Zacznijmy od pierwszego pytania. Czy kawa jest dobra dla nerek? Okazuje się, że kawa jest faktycznie dobra dla Twoich nerek! W badaniu opublikowanym w Nephrology DialysisTransplantation stwierdzono, że kawa może obniżyć ryzyko śmierci u osób z przewlekłą chorobą nerek. Zmniejsza również ryzyko rozwoju choroby u zdrowych osób, które spożywają co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie.

Czy kawa jest dobra dla wątroby? Ten mit jest często powtarzany w światowej dietetyce. Pacjentom z chorobami wątroby, takimi jak marskość czy zwłóknienie, powinno się zalecać stosowanie Małej Czarnej. Ma ona również właściwości przeciwzapalne, które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, co może pomóc w zapobieganiu rozwojowi chorób wątroby.

Czy kawa odwadnia?

Uważano, że kawa powoduje odwodnienie i zaburza równowagę elektrolitów i wody w organizmie. Jednak kilka lat temu przeprowadzono eksperyment na Uniwersytecie w Birmingham. Wyniki były zaskakujące: nie zaobserwowano znaczącej różnicy w moczu między osobami pijącymi kawę a tymi, które piły wodę. Czy kawa jest podatna na odwodnienie? Nie!!!

Czy można pić kawę z pełnym żołądkiem?

Polecamy drugą opcję, jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze jest wypić kawę na pusty żołądek, czy lepiej poczekać do przerwy śniadaniowej. Dlaczego? Dlaczego. Wrzody żołądka mogą być spowodowane częstym poszczeniem i stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (takich jak acetylosalicyl lub ibuptofen) lub stresem.

Ile kosztuje kawa?

Napoje zawierające kofeinę nie powinny być spożywane wieczorem. Mogą one zakłócić sen i sprawić, że będzie on płytszy. Efekty działania kawy utrzymują się zazwyczaj od 30 minut do 1 godziny po spożyciu. Niektóre osoby, jak np. kobiety w ciąży, mogą odczuwać skutki nawet do 6 godzin.

Pić czy nie pić - oto jest pytanie

Prosta odpowiedź brzmi: tak, ale tylko z umiarem. Umiar jest kluczem do zdrowego organizmu. Używaj odpowiednich dodatków i nie pij zbyt wielu filiżanek kawy dziennie. Możesz ze spokojem korzystać z dobrodziejstw kawy każdego dnia.