Jesień jest piękna, ale nie zawsze jest to najzdrowsza pora roku. Po słonecznym i ciepłym sezonie letnim nadchodzi szarość i plaga. Czujemy się ospali i przygnębieni. Wiele osób cierpi z powodu wysychania pomieszczeń z powodu włączonego w zimie ogrzewania. Powinniśmy szczególnie zadbać o nasz organizm w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i często ponure. Dużym ułatwieniem będzie zdrowa dieta. Dzięki niej wzmocnimy nasz organizm i zwalczymy wiele chorób, które mogą wystąpić w tym czasie. Zdrowe białko, warzywa oraz odpowiednie przyprawy, takie jak ziele angielskie czy chili, muszą znaleźć się w naszej diecie. Bardzo pomocne w leczeniu przeziębień mogą być ciepłe napoje z dodatkiem imbiru lub goździków. Rozgrzewające jest również kakao z wanilią, cynamonem lub pieprzem. Jesienią często przybieramy na wadze. Jest to częściowo spowodowane tłuszczami, których jesienią jemy więcej. Tłuszcze nie muszą być tuczące. Pod warunkiem, że są dobrze dobrane i stanowią część zbilansowanej diety. Najlepsza jest oliwa z oliwek. Można ją stosować zarówno do obróbki termicznej, jak i do spożywania na zimno. Nie należy jej stosować w wysokich temperaturach. Zamiast tego do smażenia należy używać olejów sojowych lub rzepakowych. Pamiętaj, że ryby są ważnym elementem zdrowej diety. Powinieneś jeść ją co najmniej raz w tygodniu w różnych formach. Ćwiczenia są ważnym elementem każdej diety, nawet w zimie. Regularne ćwiczenia i spacery na świeżym powietrzu to dwa najlepsze sposoby na poprawę samopoczucia.

Przepis na napar z imbiru

Napar z imbiru to pyszny, zdrowy i aromatyczny napój, który świetnie nadaje się na chłodne zimowe dni. Imbir to także jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Wspomaga układ odpornościowy, poprawia krążenie i zapobiega krzepnięciu krwi. Jest świetnym lekarstwem na ataki migreny i ma właściwości przeciwzapalne. Gorące napary z imbiru najlepiej smakują w towarzystwie miodu i cytryny.

Składniki: Korzeń imbiru i świeżo wyciśnięty sok z limonki lub cytryny, miód, woda. Opcjonalnie: Segmenty pomarańczy lub malin, goździki i kardamon, cynamon.

Przygotowanie: Usunąć kilka centymetrów ze skórki świeżego korzenia imbiru. Połowę korzenia należy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Pozostałą część należy pokroić w cienkie plasterki. Starty imbir należy włożyć do szklanki wody i gotować przez 15 minut w przykrytym rondlu na małym ogniu. Następnie napar przecedzamy przez sitko. Na szklankę zużywamy około 50 ml przygotowanego wywaru. Mieszamy ją z 20 ml gorącej wody. Dodajemy łyżkę miodu, sok z cytryny i mieszamy. Do napoju można dodać również goździki, cynamon, kardamon oraz cząstki świeżej pomarańczy lub malin.

Smacznego!