Oto kilka wskazówek, które pomogą nawet najbardziej awersyjnym niewegetarianom jeść warzywa. Pamiętaj, że preferencje smakowe to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Dobrze jest, aby dzieci zaczęły wyrabiać w sobie dobre nawyki żywieniowe już w pierwszych miesiącach życia.

Unikaj słodyczy i innych produktów zawierających glutaminian sodu

Sztuczne wzmacniacze smaku to między innymi glutaminian sodu i cukier. Osoby przyzwyczajone do spożywania tych substancji uznają zdrową i naturalną żywność za mdłą i nieatrakcyjną. Aby zachęcić dzieci do jedzenia warzyw, należy wyeliminować z ich diety niezdrowe przekąski. Nie masz przecież dziecka pozbawionego słodyczy. Cukier możesz zastąpić zdrowszymi słodzikami, takimi jak miód, syrop klonowy czy daktyle.

Fast food, który jest zdrowy

Maluchy uwielbiają makarony, frytki i pizzę. Są one wysokokaloryczne, tłuste, a w tradycyjnej wersji nie mają żadnych wartości odżywczych. W prosty sposób możesz "przechytrzyć" zły gust swojego dziecka. Zrób mu frytki pieczone w piekarniku z ziemniakami, marchewką, batatami i selerem. Do pomidorowego sosu do spaghetti możesz dodać paprykę i cukinię i wszystko razem zmiksować. Twój maluch nawet nie zauważy różnicy. Jeśli użyjesz pełnoziarnistej skórki i dodasz do pizzy warzywa, nie będzie ona zbyt niezdrowa. Pamiętaj, aby po każdym posiłku powiedzieć dziecku, co jadło. Dzięki temu dziecko będzie kojarzyło warzywa z pysznymi i atrakcyjnymi potrawami.

Smoothies z owocami i warzywami

Dzieci kochają owoce bardziej niż warzywa. Soki owocowe i smoothie to ulubione napoje najmłodszych. To świetny sposób na przemycenie warzyw do diety dziecka. Aby wzbogacić ulubione owocowe smoothie dziecka o wartościowe składniki, można dodać marchewkę, szpinak lub ogórek.

Zdrowe przekąski

Dzieci pochłonięte zabawą, podobnie jak dorośli, często jedzą nieświadomie. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko miało alternatywę dla chipsów i ciasteczek. Możesz wykorzystać pokrojone marchewki, paprykę lub chipsy z jarmużu, albo upieczoną, chrupiącą ciecierzycę.

Uczestnicz z dzieckiem w gotowaniu

Zaproś swojego malucha do wspólnego gotowania. Jego zadania będą się różnić w zależności od wieku. Niech wsypie składniki do garnka, następnie przełoży makaron do miski lub pokroi warzywa. Gotowanie będzie świetną zabawą, a jedzenie będzie kojarzyło się z pozytywnymi emocjami. Dziecko będzie dumne, że przygotowało posiłek i chętnie go zje. Tym bardziej warto zrobić dodatkowe porządki w całej kuchni.

Pozytywne emocje wiążą się z jedzeniem

Nie krzycz na swoje dziecko, gdy nie chce jeść. To spowoduje tylko, że jedzenie będzie mu się kojarzyło ze złością i stresem. Nie należy nagradzać go za zjedzenie obiadu. Nie jest nieuniknioną koniecznością "zaliczenie" deseru, aby dostać obiad. Nie powinnaś zmuszać go do jedzenia. Pamiętaj też, że każdy ma swoje preferencje i dziecko ma prawo wybrać to, co lubi. Rozmawiaj z maluchem o korzyściach zdrowotnych płynących z jedzenia owoców, warzyw i zadbaj o atrakcyjny wygląd talerzy.