Warzywa są najlepszym sprzymierzeńcem

Warzywa są zawsze najlepszym rozwiązaniem. Warzywa mogą być świeże lub poddane krótkiej obróbce termicznej. Wystawione na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas mogą powodować znaczne straty w witaminach i minerałach. Warzywa mają niską wartość kaloryczną - 100g dostarcza średnio 20-30kcal. (Uważaj na nasiona roślin strączkowych, które choć są bardzo odżywcze, mogą być również kaloryczne - 100g suszonych nasion to 300-400kcal). Zwróć uwagę na przyprawy, których używasz do przyprawiania warzyw. Używaj jogurtu naturalnego zamiast ciężkich dressingów na bazie majonezu. Nie masz prawa jeść zbyt wielu warzyw między posiłkami.

Owoce - tak, ale z umiarem

Aby pomóc "ugasić" głód, owoce są dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że owoce zawierają znaczne ilości cukru prostego, fruktozy i innych składników odżywczych. Są dwukrotnie bardziej kaloryczne niż warzywa, a co za tym idzie bardziej kaloryczne. Powinieneś ograniczyć ich spożycie do 1 sztuki dużego owocu dziennie (np. jabłko, gruszka i pomarańcza, kiwi) oraz 2 sztuk mniejszych owoców (np. nektarynka, brzoskwinia) lub kilku małych (np. truskawki, maliny, porzeczki). Unikaj przetworzonych owoców i warzyw w sosach lub słodzikach.

Dostarczaj dużo płynów, 1,5-2 litry dziennie

Często głód i pragnienie są mylone z głodem. Dzieje się tak, ponieważ ośrodki głodu i sytości w mózgu znajdują się dokładnie w tym samym miejscu. Oto jak to działa. To tak, jakbyś myślał, że jesteś głodny, ale tak naprawdę jesteś spragniony. W takich przypadkach uzupełnienie płynów jest wystarczające. Nie dostarczasz kalorii i "głód", czyli pragnienie w przebraniu) mija. Możesz pozbyć się nadmiernego głodu pijąc dużo niegazowanej wody i niesłodzonych herbatek owocowych lub ziołowych.