Nie musisz jeść świątecznej uczty, która sprawi, że schudniesz lub zrujnujesz swoją dietę. Podpowiadamy, jak uczynić tradycyjne potrawy bardziej pożywnymi i ograniczyć kalorie, by móc się nimi cieszyć bez poczucia winy.

Unikaj nadmiaru majonezu lub śmietany.

Potrawy wielkanocne składają się przede wszystkim z dań z jajek i sałatek, z dużą ilością majonezu lub śmietany. Są to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i kalorii. Możemy zastąpić te składniki twarogiem lub jogurtem naturalnym. Dobrym pomysłem jest również, przynajmniej częściowe, zastąpienie wysokokalorycznych produktów mniej kalorycznymi zamiennikami. Na przykład możesz wymieszać majonez z jogurtem. Na półkach supermarketów można znaleźć majonez w wersji light. Może on mieć o połowę mniej kalorii niż tradycyjna wersja. Nie polecamy zabielania barszczu. Jeśli śmietana jest konieczna, zalecamy użycie śmietany o zawartości 12% tłuszczu lub zastąpienie jej jogurtem greckim.

Bądź ostrożny przy wyborze wędlin

Zastąp tłusty boczek i wędliny wieprzowe chudszymi wędlinami drobiowymi. Dobrym pomysłem dla Ciebie jest przygotowanie własnych wędlin, np. pieczonego indyka. Dzięki temu będzie on idealny do świątecznych sałatek i kanapek. Możesz nadać jej wyjątkowy smak, dodając aromatyczne składniki, takie jak czosnek, suszone pomidory czy zioła. Zalecamy pieczenie mięsa w rękawach foliowych, aby zapobiec jego wysuszeniu.

Nie byle jaka biała kiełbasa

Dobrej jakości biała kiełbasa będzie miała prosty przepis. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić zawartość tłuszczu i białka. Im więcej białka w danym produkcie, tym więcej mięsa zawiera. Biała kiełbasa jest wysokokaloryczna, dlatego najlepiej jeść ją z umiarem.

Jedz chrzan

Chrzan wspomaga trawienie i jest szczególnie pomocny podczas spożywania obfitych świątecznych posiłków. Kupując chrzan sprawdź, czy nie ma w nim majonezu, śmietany lub innych zbędnych dodatków. Wysokiej jakości chrzan ma prosty, nieskomplikowany skład. Chrzan można również przygotować samodzielnie. Będzie miał mocniejszy smak i będzie wolny od sztucznych konserwantów, które często dodawane są do produktów przemysłowych.

Doprawiaj swoje dania papryką i ziołami

Pozwoli Ci to ograniczyć spożycie soli, która może powodować zatrzymywanie wody w organizmie. Bazylia, majeranek i koperek są pomocne w trawieniu pokarmów.

Wybieraj ciemne pieczywo

Pieczywo razowe i pełnoziarniste jest lepsze od białego chleba i kajzerek. Są bardziej sycące i bogate w węglowodany złożone, błonnik pokarmowy i inne składniki odżywcze.

Siej rzeżuchę

Rzeżuchę można dodawać do świątecznych sałatek i sosów, a także do kanapek i jaj. Jest skarbnicą witamin i wspomaga trawienie.

Odstresowujące domowe wypieki

Najlepiej samemu upiec świąteczne ciasta. Kaloryczny cukier możesz też zastąpić erytrytolem (który nie zawiera kalorii) lub ksylitolem (który ma około 40% mniej kalorii niż cukier). Wysokokaloryczny olej możesz też zastąpić jogurtem lub mlekiem, krowim lub roślinnym.

Lekki pasztet

Należy poszukać pasztetu wysokiej jakości. Dobrym pomysłem jest zrobienie własnego pasztetu z wykorzystaniem chudego mięsa drobiowego, wysokiej jakości wątróbki oraz warzyw korzeniowych. Polecamy wypróbowanie przepisów na pasztety wegetariańskie, które z pewnością zadowolą wielu mięsożerców.

Savor

Pamiętaj, że jedzenie powinno być przyjemnością. Zwolnij i weź każdy kęs po kolei. Zjesz mniej, poświęcisz więcej czasu na delektowanie się jedzeniem, a Twój układ pokarmowy lepiej poradzi sobie ze świątecznym szaleństwem.

Przejdź się na spacer

Nawet krótki spacer po świątecznym posiłku może być korzystny dla Twojego zdrowia. Jeśli pogoda sprzyja, zachęć swoich bliskich do odejścia od świątecznego stołu. Nawet krótka aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na metabolizm i obniżyć poziom cukru we krwi. Może być również stosowana w celu zmniejszenia senności po zjedzeniu dużego posiłku.

Zastosuj się do powyższych rad, aby cieszyć się zdrowymi, pysznymi świętami. Jeśli nie chcesz schudnąć, rozważ zamówienie cateringu dietetycznego ze świątecznym menu.