Burger przygotowany w domu może mieć o połowę mniej kalorii niż ten kupiony w restauracji. Fit burger można przygotować w kilka minut. Ten smaczny posiłek może służyć zarówno jako pożywny lunch lub kolacja. Pokażemy Ci, jak zrobić burgera z indyka, który jest fit i zdrowy. Warto poświęcić trochę czasu, aby cieszyć się pysznym posiłkiem.

Fit burger

Fit burgery to zdrowe, pyszne, pożywne i ciekawe danie, które można przygotować na wiele różnych sposobów, w zależności od preferencji smakowych. To świetny wybór zarówno dla tych, którzy kochają tradycyjny smak burgerów, jak i dla tych, którzy szukają innowacyjnych technik kulinarnych. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie podnosić jego kaloryczności, zachowując jednocześnie wysoką wartość odżywczą.

Fit burger - kotlet

Fit burgera można zrobić z wielu różnych mięs, ale najlepiej jest je zmielić samodzielnie. Ważne jest, aby przy wyborze mięs zwrócić uwagę na ilość tłuszczu na 100 gramów. O ile burgery zrobione z tłustszych mięs (takich jak łopatka wołowa czy entrecote), są najlepsze, o tyle aby zrobić smaczniejszego burgera lepiej wybrać chude mięso drobiowe, np. udziec z indyka. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet 200 kcal na porcji, a dzięki odpowiedniemu doprawieniu kotleta będzie smaczniejszy. Danie będzie zawierało również mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zwiększyć Twoje ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Ważne jest również, aby przygotować kotlet w odpowiedni sposób. Polecamy upiec kotlet w piekarniku lub zgrillować, zamiast smażyć go w grubej powłoce tłuszczu.

Fit burger - bułka

Bułka pełnoziarnista to lepszy wybór niż bułka light. Ważne jest, aby bułka zawierała wysokiej jakości mąkę żytnią, orkiszową lub pełnoziarnistą o niskim stopniu przemiału. Do takich mąk należą mąka razowa typ 2000, mąka graham typ 1800 oraz mąka orkiszowa typ 1850. Dostarczają one więcej błonnika pokarmowego niż mąki rafinowane, a także cennych witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez i cynk. W efekcie otrzymujemy posiłek o większej zawartości składników odżywczych, który dłużej się utrzymuje.

Fit burger - dodatki

Burger jest niepełny bez surowych lub konserwowych warzyw. Warto wybrać klasyczne dodatki, takie jak liście sałaty, plastry dojrzałych pomidorów, ogórek (świeży, konserwowy lub kiszony), cebula. Można też spróbować grillowanej papryki lub cukinii, rukoli i sałaty. Świetnym dodatkiem mogą być również plastry awokado lub pasta z awokado. Lekka sałatka z ulubionymi warzywami to świetny sposób na bardziej treściwe danie.

Fit burger - sos

Najbardziej wrażliwym składnikiem tego dania jest sos. Polecamy użycie dobrej jakości musztardy lub ketchupu, aby zmniejszyć liczbę kalorii burgera. Możesz też zrobić własny sos czosnkowy lub pomidorowy. Potrzebny będzie jogurt grecki, czosnek, przyprawy, a sos pomidorowy - przecier pomidorowy, przyprawy i czosnek jeden. W miejsce tradycyjnego sosu majonezowego można użyć guacamole lub pasty z awokado.

Fit Burger - na co uważać

Ze względu na wysoką kaloryczność, składniki burgerów najlepiej dodawać z umiarem.
- serek śmietankowy, niebieski lub oscypek -- Plasterek o wadze ok. 20g to ok. 70 kcal.
- Jajko sadzone -> Kawałek o wadze około 55g to około 110 kcal.
- Boczek smażony -> 2 plasterki (30g) to 90-120 kcal.
- Majonez -> 1 łyżka 25g to 166 kcal.

Fit burger z indyka - przepis

Składniki do wykonania kotletów (4 porcje):

  • 400 gramów chudej mielonej wołowej nogi z indyka
  • 1 małe jajko,
  • ząbek czosnku
  • Pół cebuli
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • Sól i pieprz według uznania

Dodatkowe:

  • 4 okrągłe bułki pełnoziarniste
  • sałata masłowa,
  • duży pomidor,
  • mała czerwona cebula
  • 2 ogórki kiszone
  • Po 4 łyżeczki musztardy i ketchupu.

Sposób przygotowania:

1. Mięso wymieszać z jajkiem, wyciśniętym goździkiem i przyprawami.
2) Na dużej patelni rozgrzać oliwę z oliwek i podsmażyć poszatkowaną cebulę. Po ostygnięciu wymieszać masę z mięsem.
3) Z masy wyjąć cztery płaskie okrągłe kotlety.
4. Na patelni rozgrzać drugą łyżkę oliwy z oliwek i usmażyć kotlety.
5. Bułki przekrój na pół i lekko zgrilluj, aby je schrupać i podkreślić ich smak.
6. Rozsmaruj musztardę na dolnej części bułki, a ketchup na górnej.
7. Na dolnej części bułki ułóż liście sałaty, pokrojone pomidory, plastry ogórka, cebulę. Górną część bułki przykryj liśćmi sałaty, plastrami pomidora, cebulą i plastrami ogórka.

Smacznego!