Herbata czerwona jest w Chinach znana również jako herbata smocza. Wyróżnia ją charakterystyczny smak i aromat oraz bogaty brązowy kolor. Czerwona herbata ma wiele korzystnych właściwości, w tym zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, poprawy metabolizmu i poziomu cholesterolu. Czerwona herbata to świetny wybór, aby zachować młody wygląd skóry, ze względu na zawarte w niej polifenole, które spowalniają proces starzenia się organizmu. Czerwona herbata jest również polecana przy odchudzaniu. Pokażemy Ci, jak zrobić czerwoną herbatę i podzielimy się naszym unikalnym przepisem.

Spis treści:

  1. Czym jest czerwona herbata?
  2. Jak przyrządza się czerwoną herbatę?
  3. Czerwona herbata - właściwości
  4. Czerwona herbata na odchudzanie
  5. Jak zrobić czerwoną herbatę
  6. Ile powinno się pić czerwonej herbaty?
  7. Czerwona herbata na noc
  8. Czerwona herbata w ciąży Czerwona herbata w ciąży: Czy może zaszkodzić

Czym jest czerwona herbata?

Czerwona herbata jest najbardziej aromatyczną herbatą na całym świecie. Pierwotnie w Chinach nazywano ją smoczą herbatą. Obecnie uprawia się ją w południowo-wschodnich Chinach, a także w Japonii i na Tajwanie. Napary z czerwonej herbaty są ciemnobrązowe i mają intensywny, ziemisty aromat. Ma charakterystyczny korzenny smak, który wyróżnia ją spośród innych herbat.

Jak przyrządza się herbatę czerwoną?

Do herbat półfermentowanych zalicza się herbatę czerwoną. Etap więdnięcia polega na tym, że liście są usuwane z krzewów. Następnie umieszcza się je w bambusowych lub wiklinowych koszyczkach i od czasu do czasu potrząsa, aby straciły część wilgoci. Dzięki temu blaszki liści ocierają się o siebie, co ułatwia proces fermentacji. Po kilku godzinach proces ten można zatrzymać poprzez wysuszenie liści.

Największą popularnością cieszy się czerwona herbata Puerh. Liście przechowywane są w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach przez kilka lat. To właśnie dzięki temu herbata zyskuje swoje unikalne właściwości. Produkowana jest głównie w południowo-wschodnich Chinach, na Tajwanie i w innych częściach świata. Herbata czerwona Pushong to mniej znana odmiana. Poddaje się ją bardzo krótkiej fermentacji. Z jej liści produkuje się herbaty jaśminowe i aromatyzowane. Uprawiana jest głównie w Chinach.

Herbaty czerwone nieprawidłowo zawierają rooibos. Liście wyglądają jak igły i dają napar o słomkowym kolorze, który ma miodowy smak. Herbata Oolong, znana również jako turkusowa, została błędnie sklasyfikowana. Jej liście przechodzą 20-50% częściową fermentację w zależności od miejsca uprawy. Krawędzie blaszek liściowych zmieniają kolor na czerwonawy, podczas gdy środek pozostaje zielony. Wtedy właśnie następuje zatrzymanie fermentacji. Suche liście wyglądają jak czarna herbata, ale końcówki liści okazują się ciemniejsze od środka.

Herbata czerwona - właściwości

Herbata czerwona jest poddawana krótszemu procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje więcej polifenoli, enzymów i innych składników odżywczych niż herbata czarna. To właśnie te substancje nadają naparom ich dobroczynne właściwości. Czerwona herbata zawiera polifenole, które są znane również jako przeciwutleniacze. Zwalczają one wolne rodniki, które mogą uszkadzać struktury komórkowe i zaburzać ich funkcjonowanie.

Regularne picie czerwonego wina:

  • Pomaga regulować poziom cukru we krwi, dlatego jest polecane osobom z cukrzycą, insulinoopornością, prediabetes.
  • Wspiera funkcjonowanie wątroby
  • Zwiększa wydzielanie żółci, która jest niezbędna do trawienia spożytych olejów.
  • Wiadomo, że zwiększa metabolizm i dlatego jest popularnym wyborem dla osób, które próbują schudnąć.
  • Obniża poziom cholesterolu całkowitego we krwi, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy.
  • Wspomaga procesy usuwające nadmiar wody z organizmu, przeciwdziała obrzękom i reguluje ciśnienie krwi.
  • Spowalnia procesy starzenia, wpływa pozytywnie na wygląd i kondycję skóry.
  • Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Napary z czerwonej herbaty w niewielkich ilościach mogą również dostarczać składników odżywczych. Do tych minerałów należą cynk, żelazo, fluor i magnez, a także miedź. Czerwona herbata jest bezpieczna dla osób z anemią, ponieważ nie zawiera zbyt wielu garbników. Dzięki temu wchłanianie żelaza może być kontynuowane.

Czerwona herbata na odchudzanie

Osoby będące na diecie skupiającej się na utracie wagi mogą spokojnie pić czerwoną herbatę. Badania wykazały, że czerwona herbata jest bogata w polifenole, które stymulują wątrobę do wytwarzania większej ilości żółci. Ta płynna wydzielina pomaga w trawieniu spożytych tłuszczów. Czerwona herbata pomaga również regulować poziom cukru we krwi. Gwałtowne wahania mogą prowadzić do zwiększenia ochoty na słodkie przekąski. Ma łagodne właściwości moczopędne, które pomagają wyeliminować nadmiar wody z organizmu. Dzięki temu działa przeciwobrzękowo. Ważne jest, aby pamiętać, że czerwona herbata nie jest jedyną podstawą utraty wagi. Regularne spożywanie czerwonej herbaty może wspomóc ten proces. Czerwona herbata może być świetnym sposobem na walkę z otyłością i nadwagą. Jednak jeśli nie masz dobrze dobranej diety odchudzającej, która najlepiej jest wspierana regularnymi ćwiczeniami, nie zobaczysz pożądanych rezultatów.

Jak zaparzyć czerwoną herbatę

Ważne jest, aby wiedzieć, jak zaparzyć czerwoną herbatę. Pozwoli Ci to czerpać korzyści z czerwonej herbaty, a także da Ci najlepiej smakujący napar. Dwie łyżeczki suszonych liści wysokogatunkowej herbaty pozwolą na przygotowanie szklanki. Zalej liście herbaty wrzącą wodą o temperaturze 82-85 stopni Celsjusza i parz przez 3-4 minuty. Napar stanie się gorzki, jeśli liście pozostaną w wodzie zbyt długo. Jakość naparu będzie się poprawiać z każdym kolejnym parzeniem. Możesz i powinieneś używać tych samych liści wielokrotnie, ale zaparzaj je tylko 3-5 razy.

Ile czerwonej herbaty należy pić?

Czerwona herbata może być spożywana w dziennej dawce 3-6 filiżanek. Lepsze efekty zobaczysz, jeśli połączysz ją ze zbilansowaną dietą odchudzającą. Najlepiej spożywać ją 30 minut po jedzeniu.

Czerwona herbata na noc

Mimo że czerwona herbata zawiera pobudzającą kofeinę, ma ona znacznie niższą zawartość kofeiny niż kawa czy czarna herbata. Napary z czerwonej herbaty zawierają około 12 mg kofeiny, podczas gdy czarna herbata zawiera około 40 mg, a kawa ma od 60 do 120 mg. Herbata zawiera więcej kofeiny niż małe czarne herbaty, dlatego jest wolniej wchłaniana i ma dłużej utrzymujący się efekt. Zawartość kofeiny w czerwonej herbacie jest niska, więc większość ludzi nie doświadczy problemów ze snem, jeśli wypije filiżankę w nocy. Czerwona herbata nie powinna być spożywana w nocy, jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę.

Czerwona herbata w czasie ciąży Czerwona herbata w czasie ciąży: Czy może zaszkodzić

Czerwona herbata powinna być spożywana tylko w zalecanych ilościach. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny mieć świadomość, że czerwona herbata zawiera kofeinę. Zalecane 3-6 filiżanek słabej kawy dostarczy 36-72 mg kofeiny. Ten stymulujący alkaloid można znaleźć również w czekoladzie, kawie, napojach energetycznych i napojach typu cola. Ciężarna lub karmiąca matka powinna ograniczyć spożycie kofeiny do 300 mg dziennie, niezależnie od tego, czy pochodzi ona z kawy, herbaty, napojów energetycznych czy innych źródeł.

Czerwona herbata może pomóc w utracie wagi. Jeśli szukasz szczuplejszej, zdrowszej sylwetki, skontaktuj się z naszymi dietetykami, aby dobrać odpowiednią dietę.